Fråga experten

Fråga experten om husgrunden till mitt nya hus

Ställ din fråga om husgrunder till ditt nya hus

Kundservice: 0430-149 90 info@byggsystemdirekt.se

Isolergrund auktoriserade grundentreprenörer finns i hela landet

........

Alla grundentreprenörer som bygger typgodkänd Isolergrund är auktoriserade och har genomgått en kravställd utbildning. De finns idag tillgängliga för dig över hela landet. Din kontakt hos husleverantören kan tipsa dig, annars finner du hela kontaktlistan nedan.

Just nu söker vi fler grundentreprenörer i Skåne. Hör av dig!

Är du en etablerad och kunnig grundentreprenör. Bli Auktoriserad för Isolergrund. Hör av dig till info@byggsystemdirekt.se

 

Auktoriserade grundentreprenörer för typgodkänd Isolergrund

Grundentreprenör

Bolagsinfo

Kontakt

Telefon

E-post

Ort

A Bygg & Mark i Sverige AB Info Michael 070-713 34 04 info@abygg.se 756 55 Uppsala 
AD Schakt & Entreprenad AB Info Daniel 070-5529355 daniel@adschakt.se 741 92 Knivsta
Allbygg & Entreprenad Info Alexander 0763-178628 allbyggmark@gmail.com 614 90 Söderköping
Anläggarna i Kalmar AB Info Rickard 0480-422180 rickard@anlaggarna.se 393 63 Kalmar
ATS Anläggning, Johan Olsson Info Johan 076-8019802 ats.anlaggning@gmail.com 745 95 Enköping
Axelsson Per Info Per 073-6260354 perannika@hotmail.com 432 96 Åskloster
B & L Badrum och Bygg AB Info Pekka 070-5779934 pekka@blbad.se 751 04 Gammelstad
Bertil Karlsson Mrk o Anl Info Bertil 070-670 55 35 karlsson.bertil@gmail.com 561 38 Huskvarna
Bogab Info Peter 070-7390252 peter@bogab.com 645 25 Strängnäs
Bosobra AB Info Magnus 0455-19480 info@bosobra.se 370 24 Nättraby
Bränninge Entreprenad AB Info Martin 0705-884324 martin@branningegard.com 566 91 Habo
Bygg och Grundentreprenad Info  Micke 070-6562425 hemibygg@gmail.com 831 72 Östersund
Byggprofil Nordic Info Jan 070-536 56 64 jan.bjersander@gmail.com 129 31 Hägersten
Cape Mark AB Info Peter 070-3228515 peter@capeteknik.se 931 36 Skellefteå
Cellplasthuset -MG Info  Micke 070-6031300 mikael@cellplasthuset.se 135 48 Tyresö 
DTC Mark och Bygg AB Info Savid 0736-404580 david@markochbygg.se 423 37  Torslanda
DBC Entreprenad AB Info Jesper 076-787 57 41 info@deltappab.se 860 35 Söråker 
EHE Mark o Grund Mälardalen  Info Danne 0760-471525 info@eheentreprenad.se 749 48  Enköping
Ekilla Schakt AB Info  Bengt 0702-140014 ekillaschakt@habonet.net 746 92 Bålsta
Energigrävarna i Uppland AB Info Mikael 070-6402100 mikael@energigravarna.se 755 92  Uppsala
Fahléns Bygg o Grund AB Info  Anders 08-777 6878 anders@fahlensbygg.se 142 50 Skogås
Fimbul Entreprenad AB Info Mattias 073-9348392 mattias_hellmansson@hotmail.com 756 43 Uppsala
Free Time Allservice AB Info Ulf 08-410 275 60 uffe@free-time.se 148 97  Sorunda
Fasadentusiasterna AB Info Matti 0708-559808 kontakt@fasadentusiasterna.se 136 25  Haninge
Gamleby Entreprenad AB Info Andreas 073-8310903 andreas@gamlebyentreprenad.se 594 91  Gamleby
Gamleby Åkeri AB Info Torbjörn 070-3321537 gamlebyakeri@telia.com 594 30  Gamleby
Getinge Gräv AB Info Leif 035-58314 leif@gg-ab.se 305 75 Getinge
GH Mark & Trädgård AB Info Håkan 0704-383320 hakan.gh@gmail.com 434 92 Vallda
Gravanders Gräv AB Info Jan 0703-98 88 71 jan.gravander@telia.com 462 54 Vänersborg
Grundbolaget i Tyresö Info Lennart 073-5259797 lennart@grundbolaget.se 142 50 Skogås
Grund & Markgruppen  Info Fred 072-5384917 fred@grundmarkgruppen.se 861 36  Timrå
GVO i Dalarna Info Fredrik 070-6128391 fredrik@gvo.se 784 78 Borlänge
GM3 Stockholm AB Info Mikael 0735-341400 info@gm3.se 194 02 Upplands Väsby
Göteborgs Instristriinst. AB Info Jörgen 0735-181232 jorgen@giab.eu 428 35 Kållered
Göteborgs Trädgård & Schakt AB Info Joakim 0736-200700 gts@live.se 421 31  Västra Frölunda
Hallma AB Info Mats 070-3777995 mats.s@hallma.se 856 33 Sundsvall
Halltorps Entreprenad AB Info Fredrik 0303-445770 fredrik@halltorps.com 442 60 Kode
Hedbergs Gräv & Lasttjänst AB Info Björn 070-3950607 bjorn@hedbergsglt.se 660 60 Molkom
Herada Entreprenad AB Info Shally 0708-535 897 zhine_shally@hotmail.com 443 70  Gråbo
HM Asfalt AB Info Henrik 070-5956248 henrik@hm-asfalt.se 831 77 Tandsbyn
Hultgrens Mark & Anläggning Info Erik 0498-291200 erik@hultgrensab.se 624 42 Tingstäde
Husia AB Info Jonathan 0470-84448 jonathan.warsen@smalandsvillan.se 352 46 Växjö
Hälsingeschakt Info Gustav 070-3240365 gustav.bjorke@halsingeschakt.se 824 40 Hudiksvall
Häv och Gräv i Östergötland   Info Henrik 072-588 00 77 ha@havograv.se 603 61 Norrköping
Höglandsschakt AB Info Johan 070-5274610 johan.hoglandsschakt@telia.com 571 38 Nässjö
Indahl's Schakt & Gräv Info Kent 073-8087218 lindgren_954@hotmail.com 860 40 Indal
I Ett Byggföretag AB Info Jonny 070-318 36 20 jonny.sorell@gmail.com 133 33  Saltsjöbaden
Innobo Produktion AB Info Fredrik 072-3344971 fredrik.ahl@innobo.se 702 10 Örebro
J Granfors Entreprenad AB Info Joakim 070-7633300 granfors.entreprenad@swipnet.se 635 13 Eskilstuna
J&R Entreprenad AB Info Mats 0431-440165 jr.entreprenad@swipnet.se 266 93 Munka Ljungby
Jan Erik Josefsson Info Jan-Erik 070-5406005 jan-josefsson@hotmail.com 694 92 Hallsberg
J Jönsson Entreprenad AB Info Jonas 070-688 18 59 jentreprenad@vmomail.se 331 93 Värnamo
Johnnys Snickeri AB Info Johnny 070-5609864 johnnyssnickeri@telia.com 660 60 Molkom
JS Bygg & Fastigheter Info Stefan 0708-529427 stefan.ek@jsbyggfastigheter.se 703 46 Örebro
Kakel & Mureriservice Sjuhärad Info Hans 0702-678725 hasse.bjorklund@hotmail.com 516 77 Målsryd
Kalmar Bra Bygg & Grund AB Info Johan 073-8075555 info@kbbg.se 392 32 Kalmar
Krösslätt Entreprenad AB Info Kent 0702-418339 krosslatt.entreprenad@gmail.com 461 92 Trollhättan
KGB - Kattisavan Grund & Bygg Info Johan 070-7158320 kgbbygg@gmail.com 921 45 Lycksele
KM Schakt AB Info Kjell 070-8261015 km.schakt@telia.com 743 61 Björklinge
Kurt-Jerrys Åkeri AB Info Kurt-Jerry 0522-641510 jerryakeri@telia.com 451 95 Uddevalla
Källgrens Entreprenad AB Info Pierre 070-8770194 info@pke.se 135 49 Tyresö
Lastmaskiner Bertil Olsson AB Info Fredrik 0708-779192 fredrik@lastmaskiner.net 246 31 Löddeköpinge
Lasses Entreprenad Frillesås Info Lasse 0708-662180 info@lassesentreprenad.se 439 64 Frillesås 
LBC-Ängstorp AB Info Kenneth 0430-120 60 info@lbc-angstorp.se 312 21 Laholm
Lidbergs Mark och Grävtjänst Info Carl-Johan 073-9302114 carl-johan@lidbergsmark.se 464 94  Mellerud
Liljegrens Entreprenad AB Info Nils-Erik 0477-55490 info@liljegrens.nu 362 40 Konga
Lindgrens Mark AB Info Fredrik 0910-164 55 fredrik@lindgrensmark.se 931 36 Skellefteå
Lindhuset AB Info Christian 070-7321498 christian@lindhuset.se 144 52 Rönninge
Lindås Gräv AB Info Jacob 0735-466595 info@lindasgrav.se 352 36 Växjö
Linus Schakt AB Info Mikael 0706-616196 linusschaktab@me.com 433 73 Gråbo
Ljungheden Bygg & Mark AB Info Mattias 0490-23212 mattias.jansson@ljungheden.com 593 62  Västervik
Lunar Entreprenad AB Info Mats 0733-312436 mats@lunarab.se 433 30 Partille
Markbyggarna i Sundsvall AB Info Niklas 070-714 82 06 markbyggarnaisundsvall@telia.com 854 63  Sundsvall
Marktjänst i Roslagen AB Info Josefin 0725-615363 josefin@mirabmark.se 762 91 Rimbo
M Boije AB Info Thomas 0156-13949 info@boije.com 619 23 Trosa
M Boman Mark & Betong AB Info Magnus 073-6546477 magnusboman73@gmail.com 811 61 Sandviken
M Skoogs Schakt & Mark AB Info Mats 016-25059 m.skoogs@telia.com 535 17 Näshulta
Mark & Grund i Vännäs AB Info Hans 070-3363664 hans.hellström@markogrund.se 911 36 Vännäsby
Mark & Grundbyggare i Värmdö  Info Magnus 08-7245806 markogrund@telia.com 121 49 Johanneshov
Marktjänst i Västerbotten AB Info Lennart 070-6055191 lennart@marktjanst.net 904 22 Umeå
Mark & Transport i Svärtinge AB Info Johan 011-330460 johan@mtsab.com 605 70 Svärtinge
Mark och Anläggning i Ulfsby AB Info Tomas 0704-666989 tomasgaard@live.se 652 30 Karlstad
Marktjänst i Roslagen AB Info Fredrik 0708-393 467 fredrik@mirabmark.se 763 30 Hallstahammar
Mema AB Info Teuvo 08-684 58 800 tv@memaab.se 136 21 Haninge
Morgan's Husgrunder AB Info Morgan 070-2554362 morgan@framtidshus.com 430 30 Frillesås
NCCT Entreprenad AB  Info Kent 070-7386592 info@ncct.se 135 48 Tyresö 
N&P Hem AB Info Lars-Inge 0705-414186 larsingep1@gmail.com 446 94 Skepplanda
NSR Entreprenad AB Info Henrik 073-318 49 19 henrik@nsrgrund.se 135 67 Tyresö
Nybergs Bygg & Måleri Info Jonas 0660-59110 tommy@nybergsbyggochmaleri.se 891 60 Örnsköldsvik
Nylanders El & Fastigheter Info David 072-2053535 david.nylander@telia.com 644 36  Torshälla
PAN ENT AB Info Per 0703-271123 par@panent.se 280 23  Hästveda
Palles Gräv & Bygg Info Patrik 070-5525134 pallesgravobygg@yahoo.se 561 38 Huskvarna
Peters Alltjänst  Info Peter 0739-995395 peterjoensuu@telia.com 734 31 Hallstahammar
PO Björke Entreprenad  Info Per-Olof 0650-541221 po@schaktbolaget.com 824 91 Hudiksvall
P&R Rasmusson AB Info Pierre 0705-845382 pr.rasmusson@tele2.se 275 32 Sjöbo
Pålgård Mark & Fastighet AB Info Magnus 0175-915 00 magnus.karlsson@palgard.se 762 98  Edsbro
Roxnäs Gård AB Info Anders 016-355347 anders.j@roxinvest.se 644 36 Torshälla
Rörfilmning i Väst AB Info Torbjörn 0709-786666 tb@rorfilmning.se 462 41  Vänersborg
RBG Schakt AB Info Robert 070-4962547 robert@rbg-schakt.com 186 34 Vallentuna
SA Frakt AB Info Sven/Marcus 070-5763888 safrakt@hotmail.com 590 45  Brokind
Saxeröds Åkeri Info Anders 031-7071350 confidentialone@hotmail.com 444 92 Jörlanda
SB Grävtjänst AB Info Stefan 0705-777022 info@sbgravtjanst.se 471 97  Rönnäng
Schaktbolaget i Hudiksvall AB Info Per-Olof 0650-18690 po@schaktbolaget.com 824 24 Hudiksvall
Siljans Husgrunds Teknik Info Håkan 070-4153657 info@husgrundsteknik.com 793 41 Insjön
Sjögården Jord & Skog AB Info Filip 070-3805733 filip.soderlind@gmail.com 512 64 Holsljunga
Skuttunge Mark & Bygg AB Info Jonas 0708-211701 info@skuttunge.se 740 22 Bälinge
Sköldebergs Bygg & Gräv KB Info David 070-7456696 dskoldeberg@gmail.com 186 43 Vallentuna
S.J´s Skog o Schakt AB Info Stefan 073-8376229 sjskogoschakt@hotmail.com 716 91 Fjugesta
Snickarpågarna i Sjöbo AB Info Jan 0705-980053 snickarpagarna@live.se 275 30 Sjöbo
Strand Entreprenad AB Info Hasse 0706-45 55 11 strandentreprenad@hotmail.se 641 91 Katrineholm
Stefan Kits Contractor AB Info Stefan 0171-52116 stefan.kits.contractor@gmail.com 746 93 Bålsta
Tanums Gräventreprenad AB Info Robert 070-3816789 info@jlsror.se 457 93 Tanumshede
Thunman Entreprenad AB Info Fredrik 070-3754872 info@thunmanentr.com 611 95 Nyköping
TMC i Knivsta AB Info Mikael 0733-401027 tmc.knivsta@gmail.com 0733-401027
Tomas Jansson Entreprenad AB Info Tomas 0705-175618 tomas.jansson@tjanssonentr.se 815 04 Söderfors 
Torun Entreprenad AB Info Nicklas 0705-867906 torun.ent@gmail.com 185 22 Vaxholm
Tunbyns Grävkonsult AB Info Martin 070-3707116 tunbyn.entreprenad@gmail.com 861 36 Sundsvall
Turbinen i Stockholm AB Info Markus 08-936150 markus@turbinen.se 136 25 Haninge
Umeå Entreprenad  AB Info Andreas 090-142 780 andreas.ivarsson@umeaentreprenad.se 105 69 Umeå
Vallentuna Mark & Maskin Info Daniel 070-7727188 vallentunamm@gmail.com 186 43  Vallentuna
Wilzéns Mark & Betongteknik AB Info Henrik 013-133144 henrik@wilzens.se 582 78 Linköping
Villagrunder i Stockholm Info Petter 070-8438692 info@villagrunder.com 178 38 Ekerö
Väg & Mark i Värmland AB Info Anders 070-5102221 bas@dof.se 633 21 Skoghall
Västerorts BMF Info Tero 070-723 47 49 tero@vbmf.se 163 53 Spånga
Yxlö Mark o Grund AB Info Anders 070-6296059 ymg@live.se 136 50 Jordbro 
ÅV-Bygg i Åsbro AB Info Peter 070-6687688 peter@av-bygg.com 694 60 Åsbro
Ädelt i Trä Dalarna Info Kenneth 070-7293814 adeltitra@bredband.net 781 97 Borlänge
Öhlins Schakt & Demolering Info Lars 0708-559260 ohlinsschakt@hotmail.com 692 91 Kumla